Top Free Parties at SXSW 2017

Graphic by Ryan Gillett

SXSW is nothing if not overwhelming. As Austin shuts down and roving gangs of music industry vets and hopefuls lay waste to the normally peaceful town. We wanted to make life a little easier on those going down to SXSW 2017, so we put together a list of the best parties happening all week long. Check out our picks below, and be sure to head to our shindig The Beehive on Friday at Weather Up. See you there!

TUESDAY

She Shreds @ Las Crux (Tuesday 12:30pm-9pm) // RSVP

12:30pm – Jay Som
1pm – Lisa Prank
1:30pm – Sneaks
2pm – Dude York
2:30pm – Ian Sweet
3pm – Diet Cig
3:30pm – Aye Nako
4pm – Las Kellies
4:30pm – Chastity Belt
5pm – Sad 13
5:30pm – Mothers
6pm – Gizzle
6:30pm – Madame Gandhi
7pm – Y La Bamba
7:30pm – Tancred
8pm – Thelma and the Sleaze

Austin Bugout Day One @ Historic Scoot Inn (Tuesday) // RSVP

Thee Oh Sees
Lizzo
Night Beats
Rainbow Kitten Surprise
Diet Cig

Spin Day Party @ Empire Control Room (Tuesday 12pm-5pm) // RSVP

4pm – Lil Yachty
3pm – The Drums
2pm – Sofi Tukker
1pm – Kweku Collins

Pandora Day Two @ The Gatsby (Tuesday 1pm-1am)  // RSVP

2pm – Y La Bamba
3pm – Mondo Cozmo
4pm – Sunny Sweeney
5pm – Earl St. Clair
8:30pm – Temples
9:30pm – POWERS
10:30pm – Rob $tone
11:30pm – T.I.

Soundcloud Go @ Bar 96 (Tuesday 4pm-7pm) // RSVP

4pm – Sean Bohrman
4:30pm – Frances Cone
5:15pm – Diet Cig
6pm – Slow Dancer
6:45pm – Tei Shi

The Clif Bar Bash @ The Blackheart (Tuesday 11:30am-6pm)  //  RSVP

11:30am – Swimming with Bears
12:30pm – Eric Slick
1:30pm – Naked Giants
2:30pm – Split Single
3:30pm – Jamie Isaac
4:30pm – Jonny P
12pm – Charly Bliss
1:00pm – The Shelters
2:00pm – Ben Sollee
3:00pm – Communist Daughter
4:00pm – Ne-Hi
5:00pm – Temples

Wednesday

Austin Bugout Day Two @ Historic Scoot Inn (Wednesday) // RSVP

Sylvan Esso
Bleached
Hippo Campus
Paul Thorn & The McCrary Sisters
The Shelters

Clif Bar Bash @ The Blackheart (Wednesday 11:30am-6pm) // RSVP

11:30pm – Oliver John-Rodgers
12:30pm – Allison Pierce
1:30pm – Linying
2:30pm – Sykes
3:30pm – Adam Torres
4:30pm – The Dig
12pm – Blank Range
1pm – Dams of the West
2pm – Nick Hakim
3pm – The Secret Sisters
4pm – White Reaper
5pm – Jeremy Messersmith

Scoot Inn Presents @ Historic Scoot Inn (Wednesday 6:30pm-2am) // RSVP

Broncho
Kolars
The Dig
Ecstatic Vision
Special Guests

Waterloo Records Day Party @ Waterloo Records (Wednesday 12pm-7pm) // FREE

12pm – Hurray For The Riff Raff
1pm – Beach Slang
2pm – Robyn Hitchcock & Emma Swift
3pm – Modern English
4pm – Gabriel Garzon Montano
5pm – Jojo
6pm – Nick Grant

Pandora Day Three @ The Gatsby (Wednesday 2pm-2am) // RSVP

2pm – Low Cut Connie
3pm – The Lemon Twigs
4pm – Ocean Park Standoff
5pm – The Drums
8:30pm – Jain
9:30pm – Missio
10:30pm – A Boogie Wit Da Hoodie
11:20pm – Lewis Del Mar
12:30am – Jimmy Eat World

Collide @ Bar 96 (Wednesday 1pm-12am) // RSVP

2pm – Ten Tonnes
3pm – Smoke Season
4pm – Yoke Lore
5pm – Kweku Collins
6pm – Bridgit Mendler
9pm – Lillie Mae
10pm – San Fermin
11PM – BANKS

Feed the Beat @ Lustre Pearl (Wednesday 12pm-2am) // RSVP

1pm – Maybird
2pm – The Big Moon
3pm – Mondo Cozmo
4pm – San Fermin
5pm – Jay Som
6pm – Lewis Del Mar
8:30pm – Beach Slang
9:30pm – Bleached
10:30pm – Minus The Bear
11:30pm – Bishop Briggs
12:30am – Marian Hill

Mazda Studio at Empire: Stereogum Showcase @ Empire Control Room (Wednesday 1pm-5pm) // RSVP

4pm – The New Pornographers 
3pm – Jamila Woods
2pm – Hand Habits
1pm – Tkay Maidza

StubHub Live @ Bangers (Wednesday 2pm-1am)  //  RSVP

2pm – Sundara Karma
3pm – Alex Lahey
4pm – Dams of the West
5pm – The Shelters
6pm – Mondo Cozmo
(BADGES ONLY)
9pm – Betty Who
10pm – Wild Belle
11pm – Hamilton Leithauser
12pm – Sleigh Bells

The Showtime House @ Clive Bar (Wednesday 2pm-7pm) // RSVP

6pm – Bleached
5pm – The Relationship (Brian Bell of Weezer)
4pm – The Wild Reeds
3pm – Zipper Club

Collide at Container @ Container Bar (Wednesday 1pm-7pm) // RSVP

6pm – Benjamin Booker
5pm – Nick Waterhouse
4pm – The Regrettes
3pm – Diamond Thug
2pm – Blaenavon
1pm – Diet Cig

Adhoc Presents @ Cheer Up Charlies (Wednesday 12pm-6pm) // RSVP

5:30pm – Girlpool
5pm – Merchandise
4pm – Aldous Harding
4pm – Forth Wanderers
3pm – Tim Darcy
3pm – Pill
2pm – Snail Mail
2pm – Tredici Bacci
1pm – Jay Som
1pm – Flasher
12pm – Palm
12pm – Lomelda

Thursday

Floodfest Day One @ Cedar Street Courtyard (Thursday 11am-6pm) // RSVP

5pm – Frenship
4pm – Temples
3pm – Karen Elson
2pm – Tei Shi
1pm – Ten Tonnes

Pledge Music Presents Frye Days @ The Blackheart (Thursday 11am-6pm) // RSVP

11:30m – Future Thieves
12:30pm – Cory Branan
1:30pm – Knox Hamilton
2:30pm – The Molochs
3:30pm – Major and the Monbacks
4:30pm – Alice Jemima
12pm – Banditos
1pm – Muddy Magnolias
2pm – Baskery
3pm – Ron Gallo
4pm – The Weeks
5pm – Rainbow Kitten Surprise

Pandora Day Four @ The Gatsby (Thursday 2pm-2am) // RSVP

2pm – Rainbow Kitten Surprise
3pm – Zipper Club
4pm – Albin Lee Meldau
5pm – Lizzo
8:30pm – Tkay Maidza
9:30pm – Colony House
10:30pm – Flint Eastwood
11:20pm – Young M.A
12:30am – Future Islands

After the Goldrush @ The Sidewinder (Thursday 12pm-6pm) // RSVP

Alex Izenberg
Chasity Belt
Dams of the West
Forth Wanderers 
Froth
Hoops
Jay Som
Kaiydo
Khruangbin
Rolling Blackouts Costal Fever
Totally Minded
Yoke Lore

Waterloo Records Day Party @ Waterloo Records (Thursday 12pm-7pm) // FREE

12pm – Minus the Bear
1pm – Dams of the West (Of Vampire Weekend)
2pm – Real Estate
3pm – Chicano Batman
4pm – Spiral Stairs (of Pavement)
5pm – Durand Jones & The Indications
6pm – Chastity Belt

House of Vans Day 2 @ Mohawk (Thursday 12pm-6pm) // FREE

5:30pm – Betty Who
4:30pm – Hippo Campus
3:30pm – The Drums
2:30pm – San Fermin
1:30pm – Sofi Tukker
12:30pm – Bleached
5pm – Khruangbin
4pm – Blaenavon
3pm – Sundra Karma
2pm – Potty Mouth
1pm – Billie Eilish
12pm – Klyne

Lost Weekend @ Cheer Up Charlie’s (Thursday 12pm-6pm) // FREE

Beach Slang
Priests
Downtown Boys
Le Butcherettes
Duchess Says
Hurray for the Riff Raff
LVL UP
Jay Som
Vagabon
Weaves
She-Devils
Frankie Rose
Dave Monks (of Tokyo Police Club)
Stef Chura

Collide at Container @ Container Bar (Thursday 1pm-7pm) // RSVP

12:30pm – Rob $tone
1:15pm – Jain
2pm – Colony House
2:45pm – Ratboys
3:30pm – skott
4:30pm – MISSIO
5:15pm – MUNA
6:15pm – Khalid

StubHub Live @ Bangers (Thursday 2pm-1am)  //  RSVP

2pm – Dude York
3pm – Matt Meason
4pm – Gutxi Bibang
5pm – NE-HI
6pm – Pell
(BADGES ONLY)
9pm – Bleached
10pm – Sofi Tukker
11pm – Electric Guest
12pm – BANKS

Luck Reunion @ Luck Ranch (Thursday 12pm-10pm) // TICKETS

Willie Nelson
Conor Oberst
M Ward
Lukas Nelson
Felice Brothers
Margo Price
& More

Twin Peaks at The Showtime House @ Clive Bar (Thursday 2pm-12am) // RSVP

11pm – Real Estate
10pm – Agnes Obel
9pm – Julie Byrne
(BADGES ONLY)
6pm – Alex Cameron
5pm – Aldous Hardin
4pm – LA Salami
3pm – Alexandra Savior 

Pitchfork Day Parties @ French Legation Museum (Thursday 12pm-6pm) //  FREE

5pm – Jidenna
4:30pm – Lydia Ainsworth
4pm – Noname
3:30pm –Jay Som
3pm – Jamila Woods
2:30pm – Vagabon
2pm – Kweku Collins
1:30pm – PWR BTTM
1pm – Priests
12:30pm – Julie Byrne
12pm – Downtown Boys

Secretly Day Party @ Barracuda (Thursday 1pm-7pm) // FREE

6pm – Omni
5pm – Mozart’s Sister
4pm – Mothers
3pm – Gabriella Cohen
2pm – Meat Wave
1pm – Slow Dancer

Collide @ Bar 96 (Thursday 1pm-12am) // RSVP

2pm – Hideout
3pm – Kaiydo
4pm – Overcoats
5pm – POWERS
6pm – James Harvey
9pm – JAIN
10pm – Betty Who
11pm – White Denim

Friday

The Wild Honey Pie Presents The Beehive @ Weather Up (Friday 12pm-10pm) // RSVP

12pm – Madeline Kenney
12:30pm – QTY
1pm – Hoops
1:30pm – Teen Daze
2pm – Yoke Lore
2:30pm – L.A. Salami
3pm – The Eastern Sea
3:30pm – Big Thief
4pm – Future Generations
4:30pm – Mobley
5pm – Calliope Musicals
6pm – Rainbow Kitten Surprise
6:30pm – Overcoats
7pm – Horse Thief
7:30pm – Frances Cone
8pm – Nicole Atkins
8:30pm – The Undercover Dream Lovers
9pm – Born Cages

Pledge Music Presents Frye Days @ The Blackheart (Friday 11am-6pm) // RSVP

11:30pm – Middle Kids
12:30pm – Brent Cobb
1:30pm – Andrew Combs
2:30pm – Slow Dancer
3:30pm – Sara Watkins
4:30pm – Christopher Paul Stelling
12pm – The Whiskey Gentry
1pm – River Whyless
2pm – Hurray For The Riff Raff
3pm – The Wild Reeds
4pm – Nicole Atkins
5pm – Chicano Batman

Pitchfork Day Parties @ French Legation Museum (Friday 12pm-6pm) //  FREE

5:30pm – Kodie Shane
5pm – Jidenna
4:30pm – Beach Slang
4pm – S U R V I V E
3:30pm – Cherry Glazerr
3pm – Lizzo
2:30pm – Zaytoven
2pm – Anna Meredith
1:30pm – NE-HI
1pm – Frankie Rose
12:30pm – Girlpool
12pm – Snail Mail

Collide @ Bar 96 (Friday 1pm-12am) // RSVP

2pm – Slotface
3pm – Dear Boy
4pm – Kid Wave
5pm – Colony House
6pm – Hippo Campus
(BADGES ONLY)
9pm – Hayley Kiyoko
10pm – Electric Guest
11pm – MUNA

Collide/Anti @ Container Bar (Friday 1pm-7pm) // RSVP

1pm – Delicate Steve
2pm – Cameron Avery
3pm – Heat
4pm – Gold Star
5pm – Girlpool
6pm – The Drums

Twin Peaks at The Showtime House @ Clive Bar (Friday 2pm-7pm) // RSVP

2:15pm – Holly Macve
3pm – Gabriella Cohen
4pm – Let’s Eat Grandma
5pm – Tim Darcy
6pm – Cameron Avery
(BADGES ONLY)
9pm – Annie Hart (of Au Revoir Simone)
10pm – M. Ward
11pm – Neko Case

StubHub Live @ Bangers (Friday 2pm-1am)  //  RSVP

2pm – Foxtrax
3pm – Mullally
4pm – Sigrid
5pm – Duckwrth
6pm – Cherry Glazerr
(BADGES ONLY)
9pm – Tkay Maidza
10pm – Benjamin Booker
11pm – Talib Kweli
12pm – D.R.A.M.

Spin Day Part @ Empire Control Room (Friday 1pm-5pm) // RSVP

4pm – Kelela
3pm – Saba
2pm – Vagabon
1pm – Diet Cig

New Shapes @ The Sidewinder (Friday 12pm-6pm) // RSVP

12:30pm – Ten Tonnes
1:30pm – Chinah
2:30pm – SKOTT
3:30pm – Matt Maeson
4:30pm – Morgxn
1pm – Mail The Horse
2pm – Flint Eastwood
3pm – Charlotte Cardin
4pm – POWERS
5pm – Sundara Karma

Waterloo Records Day Party @ Waterloo Records (Friday 12pm-7pm) // FREE

12pm – Pwr Bttm
1pm – Allison Crutchfield
2pm – Grandaddy
3pm – Diet Cig
4pm – Tkay Maidza
5pm – Middle Kids
6pm – Spoon

Frye Days @ The Blackheart (Friday 11am-6pm) // RSVP

11:30pm – Middle Kids
12:30pm – Brent Cobb
1:30pm – Andrew Combs
2:30pm – Slow Dancer
3:30pm – Sara Watkins
4:30pm – Christopher Paul Stelling
12pm – The Whiskey Gentry
1pm – River Whyless
2pm – Hurray For The Riff Raff
3pm – The Wild Reeds
4pm – Nicole Atkins
5pm – Chicano Batman

Floodfest Day Two @ Cedar Street Courtyard (Friday 11am-6pm) // RSVP

5pm – Black Lips
4pm – San Fermin
3pm – The Districts
2pm – Middle Kids
1pm – Jain
1pm – Mondo Cozmo

Lost Weekend @ Cheer Up Charlie’s (Friday 12pm-6pm) // FREE

Minus the Bear
…And You Will Know Us By the Trail of Dead
PWR BTTM
Joan of Arc
R Stevie Moore & Jason Falkner (backed by Happyness)
Savoy Motel
Alex Cameron
Sløtface
Allison Crutchfield & the Fizz (Swearin’, PS Eliot, Waxahatchee)
Hand Habits
Marika Hackman
Tuvaband
Rolling Blackouts Coastal Fever
Looming

Saturday

Lost Weekend @ Cheer Up Charlie’s (Saturday 12pm-6pm) // FREE

S U R V I V E
Cherry Glazerr
Big Thief
Merchandise
Girlpool
Sad13 (of Speedy Ortiz)
Robyn Hitchcock
Phoebe Bridgers
Half Waif
Death Valley Girls
Alex Lahey
Dams of the West
Forth Wanderers

Waterloo Records Day Party @ Waterloo Records (Saturday 12pm-7pm) // FREE

12pm – Matthew Logan Vasquez
1pm – Colony House
2pm – Cherry Glazerr
3pm – Hippo Campus
4pm – The Shelter
5pm – Mike Posner
6pm – Ron Gallo

Rachel Rays Feedback Party @ Stubb’s (Saturday 10am-4pm) // FREE

Weezer
De La Soul
Action Bronson
Margo Price
The Districts
Benjamin Booker
The Drums
Big Thief
Radkey
Bob Schneider

The Big One @ Barracuda (Saturday 11:30am-6pm) // RSVP

12:30pm – Dream Wife
1:30pm – NE-HI
2:30pm – Ian Sweet
3:30pm – Kane Strang
4:40pm – WAND
12:15pm – Post Animal
1pm – The Britanys
2pm – Tkay Maidza
3pm – White Reaper
4pm – Sweet Spirit
5pm – Broncho


Thanks Squarespace!